Designerzy i wyposażenie wnętrz

mebleProjektanci wnętrz zbliżają się bardzo często w stronę artystyczną. I choć wyposażenie wnętrz ma pełnić głównie funkcję praktyczną, powinno przede wszystkim dobrze wydalać i cieszyć oczy z codziennego obcowania z domowymi sprzętami. Bardzo zaskakujące są pomysły niektórych projektantów łączących funkcję mebli z designerskim wyglądem. Czy warto wyposażyć swój dom w tak dziwaczne i piekielnie drogie sprzęty? Oczywiście zależy jaki efekt chcemy osiągnąć! Najczęściej projektanci eksperymentują z dwoma rzeczami: światłem i meblami. Możemy więc kupić zupełnie unikalne, jedyne w swoim rodzaju lampy nowoczesne, które przypominają kształtem rozmaite, bardziej lub mniej futurystyczne kształty. Często jednak artyzm łączy się również z zastosowaniami praktycznymi. Spotkać możemy na przykład lampy ideal lux które nie tylko pełnią funkcję lampki nocnej, ale jednocześnie są szafką nocną posiadającą uchwyty na najpotrzebniejsze przy łóżku przedmioty.

Ciekawe są pomysły na najbardziej uniwersalny rodzaj oświetlenia: lampy wiszące. I choć w niektórych galeriach sztuki to zwykłe żarówki powieszone na kablu, nowoczesne lampy pokojowe mogą nie tylko świecić, ale i reagować na temperaturę czy ruch. Zmieniają kolor kształt a nawet fakturę. Inspiracja często bywają relikty z przeszłości. Na przykład tak popularne niegdyś lampy kryształowe są łączone z nowoczesnymi materiałami i przybierają różną formę.

Najbardziej pożądanym materiałem do pracy designerów są chyba meble z drewna. Często materiał ten służy jako matryca do dalszej pracy. Możemy spotkać grupę projektantów, która uprawia swego rodzaju recycling: stare meble na wymiar pobudza do życia zmieniając ich kształt i formę. Chyba najbardziej zaskakującym i dającym wiele możliwości meblem są łóżka. I choć materace pozostają tu niezmienne, same łoża przybierają różne kształty – czasem bardzo abstrakcyjne, czasem zaś ascetycznie proste. Urządzenie całego mieszkania w takie gadżety nie jest chyba dobrym pomysłem – jednak jeden, autorski projekt byłby wiśnią na torcie naszego gniazda.

A gdzie kończą się granice sztuki a zaczyna kicz? Chyba nie można już jednogłośnie i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – w końcu kicz został już mianowany sztuką – przybrał jedynie formę kampu!

Źródło: litbud.pl